loader
Siewniki

Wybór najlepszego siewnika cz .II

Siewniki do trawy

Wszyscy chcielibyśmy cieszyć wzrok  gęstym, soczyście zielonym trawnikiem. Niestety ręczne sianie - choć pracochłonne i niewygodne -nie gwarantuje, że uda się  równomiernie zasiać trawnik. Nieduże trawniki dookoła domu można w łatwy sposób zasiać przy pomocy niewielkich maszyn ogrodowych. Siewniki ręczne mają małe rozmiary, są łatwe w użytkowaniu oraz gwarantują skuteczne i równomierne rozsianie nasion.

Siewniki ręczne

Są urządzeniami wielofunkcyjnymi – oprócz siania trawy, mogą być używane do rozsypywania soli lub piasku w okresie zimowym lub nawet do siania warzyw czy ziół, można również wykorzystać go przy rozsypywaniu nawozów.

Duże tereny zielone: trawniki, boiska, pola golfowe wymagają użycia większych maszyn. Siewniki mechaniczne są używane przede wszystkim przez firmy specjalizujące się w zakładaniu i utrzymywaniu terenów zielonych. Ich podstawowym zadaniem jest umożliwienie wysokowydajnego siewu, a tym samym używanie tego samego sprzętu w wielu miejscach, do realizacji kolejnych zleceń. Większość siewników jest zaczepiana do ciągników, choć zdarzają się urządzenia z własnym napędem.

Siewniki do nawozu

Uprawy muszą być nawożone – dzięki nawozom plony są wyższe, a ich jakość jest lepsza. Tradycyjne metody nawożenia – stosowane m.in. w gospodarstwach ekologicznych – są bardzo czasochłonne.

Rodzaje siewników

W siewnikach mechanicznych, stosowanych przy uprawach wielkoobszarowych, nawożenie jest zintegrowane z siewem. Siewnik do nawozu stanowi dodatkowy osprzęt maszyny uprawowej i obie czynności (sianie i nawożenie) są realizowane podczas jednego przejazdu, co pozwala na oszczędność zarówno czasu jak i paliwa. Kolejne nawożenia  -przeprowadzanie w czasie wzrostu rośliny – realizowane są z użyciem rozsiewacza nawozu.

Małe, przydomowe ogródki możemy nawozić używając siewnika ręcznego – pozwala on na szybkie i wygodne rozprowadzenie nawozu. Ogrody warzywne – w zależności od prowadzonej uprawy – mogą wymagać różnych rodzajów siewników ręcznych, natomiast trawniki oraz ogródki możemy spokojnie nawozić prostym siewnikiem dwukołowym.

Siewnik talerzowy

Siewniki talerzowe są bardzo uniwersalnymi maszynami – mogą być stosowane do każdego rodzaju upraw. Odpowiednia konfiguracja talerzy pozwala na ich utrzymywanie w dużej czystości, a samo sianie wykonywane jest bardzo szybko i równomiernie.

Siewniki talerzowe nadają się do każdego rodzaju gleby – doskonale kontrolują głębokość wsiewania ziarna. Pozwala na to specjalne kolo dociskające, którego położenie kontroluje głębokość przejazdu talerzy a tym samym głębokość zasiewu.

Siewnik do buraków i warzyw

Do warzyw stosuje się zazwyczaj siewniki precyzyjne, posiadające możliwość ustawienia parametrów siania pod konkretną roślinę. Siewniki punktowe (mechaniczne lub pneumatyczne) pozwalają na regulowanie rozstawu rzędów, odległości nasion w rzędzie, liczby nasion w punkcie oraz głębokości siania. W zależności od wielkości uprawy siewniki mogą być jednorzędowe lub wielorzędowe.