loader
Maszyny rolnicze

Jakie marki ciągników wybieramy w różnych regionach?

New Holland i John Deere to najpopularniejsze marki ciągników w ostatnich dwóch latach według raportu AgriTrac (Martin & Jacob). Sprawdź w jakich regionach dominują ci oraz inni producenci.

John Deere znalazł się na pierwszym miejscu w połowie w co drugim województwie. Amerykański producent dominował głównie w regionach południowych, przy czeskiej i ukraińskiej granicy (woj. dolnośląskie, śląskie i opolskie, lubelskie i podkarpackie) a także nadmorskich (woj. pomorskie i warmińsko mazurskie)

New Holland najczęściej na podium

Centralne rejony Polski to królestwo marki New Holland. W ogólnym zestawieniu włoska marka zwyciężyła w siedmiu województwach. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie ciągniki New Holland najczęściej znajdują się w trójce najchętniej kupowanych. Jedynie w województwie Warmińsko-Mazurskim nie zmieścili się na podium (4 miejsce)

Marki ciągników – zaskoczenie w Wielkopolsce

Z całokształtu rankingu zdecydowanie wybija się Wielkopolska. Tutaj królował czeski Zetor ze swoim modelem Major 80, który trafił do 86 wielkopolskich gospodarstw. Jest to jedyne województwo w którym na szczycie rankingu nie znajdują się ani New Holland ani John Deere.

Najlepsze modele ciągników

Niepokonany Major

W rankingach poszczególnych modeli królują zdecydowanie proste i funkcjonalne maszyny. Zgodnie z raportem AgriTrac (Martin & Jacob) w aż dziewięciu województwach najlepiej sprzedającym się modele był Zetor Major 80. Wyróżnia się tu zwłaszcza Wielkopolska, w której nowego Majora zakupiono 86 razy. Kolejnym często wybieranym ciągnikiem jest Ursus C-380. Ten model został najwyżej sklasyfikowany w trzech województwach, z czego 102 sztuki znalazły nowych nabywców w województwie Mazowieckim. Polski Ursus najwięcej rejestracji zanotował również w województwie zachodniopomorskim (40), natomiast tutaj klienci częściej wybierali model 10054. W łódzkich gospodarstwach 64 gospodarstw wzbogaciło się o model TD 5.85 od New Holland. Japońska firma Kubota najpopularniejsza była jedynie w województwie Świętokrzyskim, gdzie na model L5040 zdecydowało się 26 klientów. Agrolux 410 to model niemieckiej marki Deutz-Fahr, który królował w województwie podlaskim. Zdecydowało się na niego 53 gospodarzy.

Silne podium

Ranking uwzględniający dwa ostatnia lata ukazuje hierarchię wśród sprzedawców ciągników. O ile nie jest zaskoczeniem dominacja New Holland, o tyle za takie można uznać rywalizację za plecami włoskiego giganta w której o drugie miejsce na podium rywalizują czeski Zetor i amerykański John Deere.