loader
Poradnik rolnika

Czym kierować się przy zakupie rozsiewacza nawozów?

Wysoka cena nawozów mineralnych sprawia, że rolnicy muszą stosować pewne oszczędności i sposoby, które pozwolą na racjonalne ich stosowanie. Dokładne nawożenie pól nawozami jest istotne ze względu na późniejsze plony i poniesione koszty, a także dbałość o środowisko naturalne.

Żeby odpowiednio nawieźć pola, rolnik powinien dysponować odpowiednim sprzętem. Oferta maszyn na rynku jest duża, więc ciężko wybrać odpowiedni sprzęt. Wśród maszyn do wysiewu nawozów mineralnych najlepiej sprawdzą się te z rozsiewaczami tarczowymi. Głównymi cechami, których szukają rolnicy to zwarta i prosta konstrukcja, mała masa, duża szerokość rozsiewu oraz trwałość i niezawodność.

Zawieszane rozsiewacze jednotarczowce to proste i tanie maszyny do których można jednorazowo załadować 300-400kg. Niestety w urządzeniach jednotarczowych ciężko jest uzyskać symetrię wysiewu. W zależności od rodzaju nawozu odpowiednią symetrię uzyskuje się poprzez odpowiednie dozowanie nawozu na tarczę. Wymaga to dużego doświadczenia od rolnika. Decyzja o zakupie rozsiewacza jednotarczowego wymaga rozwagi. Taki rozsiewacz sprawdzi się głównie w małych gospodarstwach. Jeśli ktoś decyduje się na jego zakup to powinien się liczyć z gorsza jakością pracy i mniejszą efektywnością nawożenia.

Zawieszane rozsiewacze dwutarczowe są dużo bardziej wydajne i precyzyjne. Ich ładowność waha się w granicach 500-1200kg, ale można ją zwiększyć specjalnymi nadstawkami nawet do 2000kg. Aparat dwutarczowy zapewnia symetryczny rozsiew nawozu. Tarcze wyposażone są w łopatki o różnych długościach, które rozsiewają nawóz na szerokim pasie rozsiewu.

Nawożenie pola uprawnego

Nowoczesne rozsiewacze dwutarczowe umożliwiają równomierny wysiew nawozów przy dużych szerokościach roboczych. Należy jednak pamiętać, że muszą być one dokładnie wyregulowane.

Poprawne przygotowanie rozsiewacza do pracy obejmuje przede wszystkim regulację szerokości roboczej i dawki nawozu na hektar pola. Szerokość reguluje się zgodnie z instrukcją obsługi montując odpowiednie tarce wysiewające, oraz różnej długości łopatki.

Dostępne na rynku rozsiewacze dwutarczowe są przystosowane do wykonania próby, która umożliwi dokładne ustawienie dawki nawozu na hektar. Należy ją wykonać dlatego, że wysiewany nawóz zazwyczaj różni się właściwościami od nawozu podanego w tabeli.

Rozsiewacz nawozów to podstawowa maszyna w każdym gospodarstwie. Należy zastanowić się jakiego rozsiewacza potrzebujemy najbardziej. Te jednotarczowe są dużo tańsze, ale i mniej precyzyjne i wydajne. Dwutarczowe są drogie, jednak korzystanie z nich jest dużo bardziej praktyczne.