loader
Maszyny rolnicze

Kilka ciekawych faktów o traktorach

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych faktów na temat traktorów. 

Pochodzenie słowa traktor 

Słowo traktor pochodzi o słowa "trahere". Oznacza ono, w języku łacińskim, ciągnąć. Początkowo chodziło o silnik, który tworzony był z myślą o ciągnięciu narzędzi oraz wozu. 

Ciągniki 

Ciągnik parowy powstał pod koniec 1800 roku. Na świecie działa ponad szesnaście milionów ciągników. Oznacza to, że jedna trzecia całkowitej energii wykorzystywanej do produkcji rolnej jest wykorzystywana przez ciągniki. Przy okazji ciekawym faktym jest to, że kiedyś ciągniki miały metalowe koła. Pierwsze ciągniki z silnikiem benzynowym powstały w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Nie sprostały jednak swojemu zadaniu. W ciągniku można zamontować aż dwanaście opon. Ich wielkość może przewyższać wysokość człowieka. Jeden z ciągników może przekraczać prędkość 165 kilometrów na godzinę. Jest to model Valtra T4. Twórcami pierwszego projektu ciągnika byli Blacksmith i John Froelich. Jego zadaniem było przesuwanie się do przodu i do tyłu. 

Najpopularniejszy traktor w Polsce 

Badania firmy AgriTrac wykazują, że najbardziej popularnym ciągnikiem w 2017 roku była maszyna producenta New Holland. W Polsce takich ciągników zarejestrowano ponad dziesięć tysięcy. 

Najdroższy ciągnik na świecie 

Czy wiesz, ze najdroższy ciągnik rolniczy na świecie kosztuje ponad dwa miliony złotych? Jest to model Case Quadrac. Wyposażony został w niemal 600 koni mechanicznych. Waży 25 ton. Posiada cztery gąsiennice, które zmniejszają nacisk na glebę. Maszyna ta mimo wysokiej ceny, cieszy się dużą popularnością.