loader
Siewniki

Siewnik punktowy do kukurydzy

Zanim przystąpimy do wysiewu, należy na początek pomyśleć o maszynie, która sprosta naszym wymaganiom. Na rynku będziemy mogli przebierać wśród dostępnych urządzeń do siewu różnego rodzaju  - najbardziej popularne są siewniki punktowe. Przedstawiamy trzy propozycje, najczęściej wybierane przez rolników.

MONOSEM

Monosem to jedna z najpopularniejszych marek siewników punktowych w całej Europie. Wśród polskich rolników także cieszy się niemałym powodzeniem. Do najbardziej znanych na naszym gruncie modeli należą modele talerzowe: NG PLUS 3, NG PLUS 4, stopkowe NC CLASSIC, modele do wysiewu warzyw Monosem MS (wersje A, B, C, D i D2) oraz siewniki mechaniczne MECA do wysiewu punktowego buraka otoczkowanego. Siewniki punktowe Monosem były wykorzystywane w trakcie wielu prac badawczych przeprowadzanych na terenie Polski przez Akademie Rolnicze i Instytuty Badawcze.

Do jednych z najbardziej uniwersalnych siewników oferowanych przez firmę należy model Monosem NG PLUS 4. Może on punktowo wysiać kukurydzę, buraki cukrowe, fasolę, bób  itd. Jako że jest wyposażony w podciśnieniowy układ wysiewający, w trakcie jego używania powietrze jest zasysane, ziarno przywiera do specjalnie do tego przeznaczonych otworów w tarczy wysiewającej, a następnie trafia do tuby prowadzącej, skąd oczywiście jest przemieszczane do redliczki otwierającej bruzdę. Mechanizm ten sprawia, że wysiew jest o wiele bardziej efektywny i mniej czasochłonny.

Kuhn

Do dość często wybieranych producentów siewników należy także firma Kuhn, która oferuje m.in. siewniki punktowe MAXIMA oraz PLANTER. Są to siewniki zawieszane ze sztywną ramą, siewniki punktowe pneumatyczne, a także siewniki punktowe pneumatyczne zawieszane z ramą składaną. Ich niewątpliwym atutem jest wyposażenie w system wysiewu nawozów oraz specjalny zbiornik na mikrogranulat.

Siewnik punktowy do kukurydzy

Jeśli zależy nam na kupnie uniwersalnej maszyny, którą można wykorzystać do wysiewu różnych roślin pastewnych, to doskonałym wyborem jest model Maxima 2 TI. Została stworzona z myślą o tych, którzy nie chcą ograniczać się jedynie do jednego gatunku na swojej uprawie. Maszyna jest wyposażona w 6 rzędów z hydrauliczną regulacją ich rozstawu z kabiny ciągnika, co pozwala na siew w rozstawie: 45-50-55-60-65-70-72.5-75-77.5 lub 80 cm. Co więcej koła napędowe automatycznie ustawiają się w międzyrzędziach, niezależnie od tego, jaki rozstaw rzędów wybierzemy.

KVERNELAND ACCORD

Kverneland Accord zapewni nam uniwersalny siewnik, jakim jest pneumatyczny siewnik punktowy Optima – to idealna propozycja dla rolnika, który poszukuje solidnego siewnika do różnych gatunków roślin pastewnych. Za jego pomocą możliwy jest wysiew: kukurydzy, słoneczników, fasoli, buraka otoczkowanego oraz nieotoczkowanego, fasoli karłowatej i wielu innych typów nasion.

To co w szczególności wyróżnia maszynę spośród innych, to ułożenie kół jezdnych z przodu ramy; są one montowane na 120 mm kwadratowej ramie, co powoduje dobre kopiowanie terenu, bezstopniową regulację szerokości kół transportowych, a także sprawne przestawianie rozstawu rzędów. Dzięki trwałej sekcji wysiewającej, którą można dociążyć aż do 100 kg sprawia, że wysiew możliwy jest nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.
Niewątpliwie zachwyca również fakt, że koła dociskowe są przystosowane do dogłębnej kopii terenu, a precyzyjne rozmieszczenie nasion i równomierne pokrycie ich ziemią zyskamy, dzięki pośredniemu kółku dociskowemu oraz tylnemu kołu ugniatającemu typu V. Co więcej sekcje wysiewające Optima HD są możliwe do montowania na każdej z ram, zarówno z zaczepem punktowym, jak i ciąganym. Dostępne są ramy główne z 3-punktowym zaczepem 3 m-9,3 m oraz ramy ciągane 4,5 m-6 m.