loader
Agregaty uprawowe

Uprawne agregaty - charakterystyka

Agregatowanie jest połączaniem ze sobą narzędzi by stworzyć 1 urządzenie. Używa się go zwykle w rolnictwie i charakteryzuje się mnóstwem pozytywów. Dzięki uprawowej ich wersji rolnictwo jest efektywniejsze i łatwiejsze.

Ich rozwój spowodowany był problemem z orką względem wszystkich celów i czynnościom związanym z uprawą roli. Orka jest wolna i potrzebuje dużo prądu więc zestawianie ze sobą urządzeń jest konieczne. Uprawowe wersje składają się od dwóch narzędzi w górę lub jako połączenie uprawnego sprzętu i maszyny. Obecnie ich podaż jest szeroka jeśli patrzymy pod względem zagranicznym jak i krajowym. Oprócz ceny trzeba się skupić także na cechach opisujących cechy agregatu uprawnego odnoszące się do jego używania i budowy. Pomocna tu będzie ich klasyfikacja. Ma to znaczenie ponieważ wiele jednostek nie jest nadal odpowiednio popularne i powszechnie używane w rolnictwie.

Tak więc jakie są ich cechy, zalety i w jakich rodzajach występują?

Uprawowe agregaty - to zestawy złączonych ze sobą urządzeń tworzących całość. Dla przykładu - 1 ciągnik napędza narzędzia takie jak chociażby wałki z tyłu i z przodu, a te pracują wzajemnie się uzupełniając. W ten sposób agregat jest jednocześnie siewnikiem, broną oraz kultywatorem.

Uprawa bezorkowa

Jednocześnie takie agregaty oszczędzają czas. Większa ilość narzędzi skraca liczbę przejazdów, a tym samym poniesione koszta. Paliwa wykorzystuje się mniej więc mniej się płaci. Moc maszyny wykorzystuje się całkowicie, a poszczególne prace robi się terminowo. Do tego gleba nie ulega zbyt dużemu obciążeniu. Jest to zatem idealne jeśli chce się mieć większą wydajność pracy przy jednoczesnym obniżeniu ponoszonych kosztów.

Wersja przedsiewna

Uprawowe agregaty występują w różnych wersjach. Tutaj opisujemy te gdzie gleba jest doprawiana podczas przedsiewnej uprawy. Rodzaj przedsiewny ma glebę spulchniać, a tym samym usuwać wszelkie chwasty i bryły i je wyrównywać. Wszystko po to, by przygotować ziemię do czekającego ją zasiewu. W takich agregatach łączy się zazwyczaj kultywator (wyposażony w zęby), parę wałków na tyle i przodzie. Takim sposobem gleba będzie bardzo dobrze zmieszana i lepiej wchłonie wodę i nawóz.

Wersja siewna

Ten rodzaj agregatu, oprócz przygotowywania, wliczając w to spulchnianie, ziemi ma też wysiewać. Oprócz połączenia narzędzi takich jak w wersji przedsiewnej, dodany zostaje tu również siewnik. W taki sposób podczas pojedynczego przejazdu gleba jest przygotowywana i od razu zasiewana. Wydajność pracy powiększa się, a pieniądze i czas zmniejszają się.