loader
Agregaty uprawowe

Agregat uprawowy - rodzaje

Agregaty uprawowe są rodzajem maszyn rolniczych przeznaczonych do przygotowania gleby pod siew tuż przed terminem albo równolegle do niego.

Główną funkcją agregatów jest rozbicie, rozdrobnienie i spulchnienie wierzchniej warstwy, często zbrużdżonej i zaskorupiałej powierzchni gruntu wraz ze zniszczeniem chwastów nasiennych. Służą również do mieszania z glebą nawozów oraz innych prac, a ich zastosowanie znacznie ułatwia oraz przyspiesza wzrost roślin, dzięki spulchnieniu i napowietrzeniu gleby. Agregat może być jedno albo wielofunkcyjny i najczęściej jest połączeniem takich maszyn jak kultywator i brona, a także siewnik. I właśnie dzięki połączeniu owych funkcji staje się maszyną uniwersalną, znacznie poprawiającą właściwości gleby, zmniejszającą ilość koniecznych przejazdów, a co za tym idzie, skracającą czas pracy i zużycie paliwa, podnoszącą plony i zwiększającą opłacalność produkcji.

Rodzaje agregatów uprawowych

Agregaty bierne

Najprostszy rodzaj agregata uprawowego najczęściej wyposażony jest w kilka rzędów, zamocowanych do żelaznej ramy stalowych zębów, wymienną stópkę, oraz wał Parkera, rurowy albo gumowy. Do tego dochodzi trzypunktowy układ zawieszenia, a także boczne osłony. Pracuje solo albo w połączeniu z siewnikiem, przy czym w tym pierwszym wypadku służy do przedsiewnego doprawiania gleb po orce albo przy bezorkowej uprawie gruntów, wykonanej maszynami aktywnymi bądź drapaczami, napowietrza grunt. W drugim wypadku współpracuje w skoordynowany sposób z niezależnym siewnikiem albo, jeżeli będzie w siewnik doposażony, przeistacza się w inny rodzaj agregatu, czyli w:

Agregaty uprawowe

Agregat uprawowo-siewny

Tutaj pełne funkcje agregatu biernego zostają doposażone w siewnik pneumatyczny, doskonale sprawdzający się zwłaszcza na lżejszych glebach. Dzięki pneumatycznym podajnikom optymalizuje on siew, umiejscawiając rozdzielone ziarna bezpośrednio w bruździe i umożliwiając natychmiastowy dostęp do wilgoci zawartej w glebie, a co przy świeżym jej zruszeniu miejsce ma nawet podczas suszy.

Agregat ścierniskowy

Dosyć uniwersalna maszyna rolnicza, wykorzystywana do wzruszania gleby, ale także jako niszczarka chwastów oraz mieszalnik nawozów. Zbudowany jest z jednej lub kilku ram, kultywatora, zębów oraz talerzy tnących. Cechuje go wysoki prześwit, dzięki czemu może pracować na ścierniskach o dużej pozostałości roślinnej. Agregat jest tak skonstruowany, że po podcięciu i wstępnym wzruszeniu gleby, talerze wyrównują powierzchnię pola, a wał rurowy za nimi umożliwia optymalną głębokość pracy oraz ponowne ugniecenie gruntu.