loader
Maszyny rolnicze

Test Landini 4.090 – mały ale daje radę cz. II

Niby komfortowy, jednak...

Kabina tego ciągnika to przykład znakomicie zaprojektowanego elementu. Wygodnie do niej wchodzić, gdyż drzwi otwierają się szeroko. Równie dobra jest widoczność w środku. Ilość martwych pól jest niewielka, a duża powierzchnia szyb optycznie powiększa wnętrze i daje nam poczucie przestrzenności. Lusterka mimo, że niewielkich rozmiarów, zapewniają nam bardzo dobrą widoczność na to co dzieje się z tyłu ciągnika. Dużym plusem jest także szyberdach, dzięki któremu można wyjrzeć i zorientować co dzieje się naokoło.

Świetna jest również łatwość sterowania pojazdem i znakomita zwrotność maszyny. Wszystkie dźwignie i przyciski znajdują się w zasięgu rąk kierowcy i są dobrze oznaczone i widoczne. Ciągnik jest także wyposażony w klimatyzację, a mimo że kratki są umieszczone tylko na suficie to można je ustawić tak, by optymalnie chłodziły całą kabinę.

Równie dobre jest oświetlenie, które stanowią 4 lampy z przodu i 2 z tyłu, dzięki czemu bez problemów można pracować po zmroku. Panele w środku również są podświetlane więc sterowanie ciągnikiem po ciemku nie jest trudne, a w dodatku jest to wykonane tak, że nie rozprasza kierowcy w nocy.

Producent ciągników rolniczych

Niestety, są też i minusy. Fotel w testowanym egzemplarzu jest naprawdę słaby. Twardy, niewygodny, a amortyzacja źle tłumi wszelkiego rodzaju wstrząsy. W czasie jazdy po nierównościach zamiast delikatnie kompensować wszystkie dziury, to fotel podrzuca nas gwałtownie w górę. Zdecydowanie lepiej sprawdza się wersja z fotelem amortyzowanym pneumatycznie, jednak kosztuje 1700zł netto więcej.

Wszystko na swoim miejscu

Dostęp do elementów obsługi codziennej jest wart pochwały. Landini 4.090 wyposażony został w jednoczęściową otwieraną maskę, która podnosi się wysoko i ułatwia operatorowi dostęp do filtrów paliwa i oleju. Dostęp do chłodnicy i klimatyzacji również jest bardzo dobry i pozwala na bezproblemowe czyszczenie.

Podsumowanie

Ciągniki Landini 4.090 jest zgrabnym, kompaktowym ciągnikiem, który świetnie sprawdzi się na średniej wielkości gospodarstwach. Ciągnik o masie 3,5 tony ma szansę sprawdzić się zarówno w pracach polowych jak i w innych zadaniach wykonywanych w obrębie gospodarstwa domowego. W większych gospodarstwach Landini może posłużyć jako ciągnik pomocniczy do lżejszych prac. Dużym plusem jest prosta i przyjemna obsługa tego pojazdu. Dużym atutem testowanego pojazdu było także niskie zużycie paliwa. Mimo kilku nie do końca dopracowanych elementów, ciągnik ten będzie świetnym wyborem do realizacji wielu zadań w gospodarstwie.