loader
Poradnik rolnika

Pług odpowiednio dopasowany do gospodarstwa i ciągnika?

Obecnie panuje moda na uprawę bezorkową, ale pług wciąż w Polsce jest podstawowym narzędziem uprawy. Jak wybrać odpowiedni pług do swojego gospodarstwa rolnego? Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku moc ciągnika. Dobrze dobrany pług to taki, który dopasowany został do powierzchni gospodarstwa i jakości gleb. Jak zatem wybrać odpowiedni model?

W sklepach nie brak bardzo skomplikowanych modeli pługów, które kosztują naprawdę sporo. W Polsce jednak największą popularnością cieszą się tzw. pługi do uprawy zagonowej, bo są najtańsze. Jednak w praktyce sporo zależy jak duże jego gospodarstwo i jakie prace są na nim wykonywane.

Pług i ciągnik – zgrany duet spokeo

Efektywna orka musi być w miarę opłacalna. Obecnie bardzo duże znaczenie ma oszczędność na paliwie. Praca z maszyną dużą i ciężką, przekłada się tymczasem na spore zużycie oleju napędowego. W praktyce rolnicy cały czas wykorzystują pługi zbyt ciężkie lub za lekkie. Często zmianę pługa wymusza niejako wymiana ciągnika na nowy.

Maszyny do uprawy

Dobry pług? Cena gra rolę…

Przy wyborze pługa warto oczywiście wziąć pod uwagę kilka elementów. Dobrze wybrana maszyna da wysoki komfort pracy, a przy tym pozwoli zaoszczędzić na czasie i paliwie.

Najtańsze są cały czas pługi zagonowe. Również i części do nich nie należą do drogich. Z drugiej strony podzespoły takiej maszyny dość szybko się zużywają. Klasyczny pług zagonowy to koszt około 5 tysięcy złotych. Pługi obracane są znacznie droższe, ale zużywają znacznie mniej paliwa. Ponadto pozwalają na uzyskanie wyższych plonów, bo mnie tworzą bruzd. Ich cena to co najmniej 30 tysięcy złotych. Alternatywą dla nowego urządzenia może być pług używany, za którego zapłacić trzeba około 15 tysięcy złotych.

Dobrej klasy pług posiadać musi zabezpieczenie przed kamieniami. Jeśli na polu kamieni nie ma, wystarczy zabezpieczenie w formie specjalnych śrub, które posiada większość pługów. Jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest system sprężyn śrubowych czy zabezpieczenie hydrauliczne. Podobnie jest z okładnicami. Na glebach gliniastych warto o nie zadbać, szczególnie godne polecenia są okładnice ażurowe. Kruszą one skibę lepiej niż okładnice pełne.

W praktyce okazuje się więc, że aby wybrać dobry pług należy  wziąć pod uwagę wiele istotnych elementów. Znaczenie ma nie tylko sama moc ciągnika. Warto poznać bliżej specyfikację techniczną sprzętu. Dobrze jest też znać warunki glebowe w danym gospodarstwie i jego wielkość. Dobrze wybrany pług znacznie ułatwia rolnikowi pracę, a przy tym pozwala oszczędzić sporo czasu.