loader
Siewniki

Siewnik – czym jest i jakie jego rodzaje są dostępne?

Rolnictwo nadal jest w naszym kraju bardzo ważne – dzięki niemu możemy się wszyscy cieszyć wyjątkowo dobrymi produktami polskiej produkcji. W tej chwili oczywiście branża znacznie się unowocześniła – nic nie wygląda już tak, jak wiele lat temu, czy przed wiekami. Nowoczesne technologie są dostępne wszędzie, więc nic dziwnego, że odcisnęły swoje piętno również na rolnictwie i że rolnicy obficie korzystają z możliwości, jakie daje.

Wszystko jest w tej chwili w dużej mierze zmechanizowane, dzięki czemu trud i wysiłek ludzki jest w dużej mierze ograniczony – głównie polega na obsługiwaniu maszyn. Sam ich wybór nie jest jednak wcale łatwy, ponieważ do wyboru są naprawdę liczne rodzaje przeróżnych sprzętów. Nawet jeśli ktoś jest zdecydowany żeby jakiś kupić i usprawnić na przykład siew nasion, nie każdy jest na tyle zorientowany w sytuacji, żeby od razu wybrać taki rodzaj sprzętu, który będzie dla tego gospodarstwa najbardziej odpowiedni. Obsiewaniem zajmuje się w tej chwili maszyna zwana siewnikiem – jakie jej rodzaje są dostępne i który kiedy warto wybierać?

Rodzaje siewników

Wśród dostępnych na rynku siewników, istotne znaczenie posiadają siewniki rzędowe, rzutowe, precyzyjne i kombinowane. Dostępnych modeli jest jednak o wiele więcej – podzielone są zaś między sobą na różne grupy ze względu czy to na przeznaczenie, czy też sposób dawkowania nasion, rodzaj wysiewanych nasion, budowę takiego sprzętu oraz rodzaj napędu, jaki w danym siewniku został zastosowany. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te parametry można rozważyć kupno konkretnego modelu – dzięki temu dostosowując go do potrzeb konkretnego gospodarstwa rolnego.

Siewnik zbożowy

Pod względem przeznaczenia można podzielić siewniki na rzędowe uniwersalne/do siewu rzędowego lub pasowego, siewniki rzutowe, siewniki precyzyjne oraz siewniki kombinowane, a pod względem sposobu wysiewania na mechaniczne i pneumatyczne. Jeśli chodzi o rodzaj nasion, można kupić siewniki do tych dużych, grubych, albo do tych małych. Pod względem budowy istnieją siewniki do siewu pełnego, siewu bezpośredniego, siewniki rzędowe i siewniki punktowe, a biorąc pod uwagę zastosowany napęd, mogą to być wersje ręczne, konne, ciągnikowe przyczepiane, zawieszane, nabudowane, albo samojezdne.

Siewnik rzędowy – informacje

Najpopularniejszą wersją siewnika jest w tej chwili siewnik rzędowy. Warto jednak dobrze przyjrzeć się konkretnemu modelowi, nim się go kupi. Należy go tak dobrać, żeby umożliwić możliwe najlepsze i równomierne rozłożenie wysiewanych ziaren w glebie, przy jednoczesnym zachowaniu zadanej obsady. Wersje rzędowe mają za to sporo zalet – między innymi umożliwiają wysiewanie różnego rodzaju zbóż.