loader
Agregaty uprawowe

Jaki agregat uprawowo-siewny kupić: talerzowy czy zębowy?

Wielu rolników próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie : czy lepiej jest kupić agregat uprawowo-siewny talerzowy, czy też agregat zębowy ? Plusem agregatu talerzowego jest jego duża uniwersalność, a agregat zębowy przydaje się w uprawie przedsiewnej. Który z nich jest bardziej opłacalny ? 

Agregat uprawowo-siewny talerzowy i jego plusy 

Poszukując wyżej wspomnianych agregatów, warto wziąć pod uwagę ofertę firm takich jak na przykład te, które handlują gotowymi maszynami i częściami zamiennymi, przeznaczonymi do maszyn rolniczych firmy Agromarket. Agregat uprawowo-siewny talerzowy stanowi uniwersalne urządzenie, które idealnie poradzi sobie na polach, gdzie obecnych jest dużo resztek roślin. Może być używany do uprawy pożniwnej, jak również do tak zwanych upraw uproszczonych. Jest idealny do siewu już po wykonaniu zabiegów przy pomocy agregatów ścierniskowych, albo podorywkowych.

Warto jednak mieć na uwadze, że agregat talerzowy jest dłuższy i cięższy od talerzowego, co jest przyczyną wypadania siewnika dużo dalej od traktora. Dlatego też decydując się na jego używanie, musimy posiadać ciągnik wyższej klasy, który posiada mocniejszy podnośnik, jak również większą moc. Agregat uprawowo-siewny talerzowy idealnie sprawdza się podczas wykonywania prac na cięższych glebach, do których zaliczyć można chociażby : glinki i rędziny, do uprawy których konieczne jest posiadanie maszyny o większej masie. Taki typ agregatora dobrze spulchni glebę, a także nada jej odpowiednią strukturę. 

Rodzaje agregatów uprawowych

Agregat uprawowo-siewny zębowy i jego plusy

Drugim rodzajem agregatu uprawowo-siewnego, jest agregat zębowy. Jest on dobrym wyborem, jeżeli w gospodarstwie obecne są głównie piaszczyste i lekkie rodzaje gleb. Od talerzowego różni się głównie mniejszym zapotrzebowaniem na moc i niższą masą. Agregat takiego typu łączy w sobie kultywator z zębami sprężynowymi i wałem strunowym, a także siewnik. Taka konstrukcja agregatu zadba o właściwe doprawienie gleby. Agregat zębowy jest mniej uniwersalny od talerzowego, dlatego nie sprawdzi się na polach z dużą ilością resztek roślin. Dlatego będzie to idealny wybór do uprawy przedsiewnej, gdzie potrzebna jest mniej funkcjonalna maszyna od bron talerzowych. 

Jeżeli agregat uprawowo-siewny zębowy chcemy wykorzystać również na polach, gdzie obecna jest większa ilość resztek roślin, to warto wybrać urządzenie, które wyposażone jest w zęby proste, bowiem zminimalizuje to ryzyko zaczepienia się resztek roślin na zębach, a także ułatwi pracę wraz z agregatem.