loader
Poradnik rolnika

Jaki rodzaj pługu wybrać? – kilka porad dla zainteresowanych

Rolnictwo jest nadal niezwykle ważną branżą w naszym kraju. Generuje co roku olbrzymie zyski, zarówno pozwalając na wyżywienie obywateli naszego kraju, jak i włączając się w eksport do innych państw. Choć współczesne technologie znacznie ułatwiają pracę na roli, niektóre rozwiązania są na tyle zaawansowane, że ciężko jest się w nich połapać.

Jak odróżnić jeden model sprzętu od drugiego? Skąd wiedzieć co jest kiedy najlepsze i co warto wybierać? Wiele osób – zwłaszcza tych szczególnie zainteresowanych tematem – ma w tej chwili problem. Jeśli zatem i Ciebie dotyczy dylemat na przykład dotyczący rodzaju pługu, jaki powinieneś/powinnaś kupić dla swojego gospodarstwa, przeczytać artykuł! Znajdziesz tu kilka pomocnych porad, które pozwolą nieco rozjaśnić ten temat i wyjaśnią jaka jest różnica między pługiem obrotowym i zagonowym. Który z nich warto kupić i dlaczego?

Czym jest pług? – krótkie wyjaśnienie

Pług to narzędzie uprawowe, do wykonywania orki – czyli zabiegu uprawowego odwracającego, którego celem jest odwrócenie i pokruszenie uprawianej warstwy roli. Odpowiednia orka to podstawa dobrego plonu w przyszłości. Nie da się jednak tego osiągnąć bez odpowiedniego narzędzia, czyli właśnie pługu. Dawniej były one naprawdę proste – w tej chwili rolnicy mają dostęp do naprawdę zaawansowanych rozwiązań, które co prawda nie są tanie, ale przynoszą znakomite efekty, osiągalne przy mniejszym nakładzie pracy i mniejszym zmęczeniu.

Maszyny uprawowe

Przy wyborze odpowiedniego pługu należy uwzględnić wiele różnych rzeczy - między innymi moc ciągnika, powierzchnię gospodarstwa, wielkość działek, klasę i strukturę gleby oraz oczywiście kwotę, jaką możemy wydać. W tej chwili skupimy się na najpopularniejszych rozwiązaniach, do których odpowiedniej części poszukuje najwięcej osób, czyli pługów 4-skibowych do ciągników o mocy 100-140 KM. Co najlepiej wybrać?

Pług – lepszy obrotowy czy zagonowy?

Zarówno pług obrotowy, jak i zagonowy mają swoje wady i swoje zalety. Wersja zagonowa jest nieco tańsza, co jest często czynnikiem decydującym – nie należy jednak zwracać uwagi jedynie na cenę, lecz skupić się także na parametrach technicznych urządzenia. Jeśli chodzi o możliwości wymiany poszczególnych części, pług zagonowy również wydaje się nieco lepszy. Przede wszystkim dlatego, że naprawa jest tańsza, ponieważ nawet przy kompleksowej wymianie części, jest ich o połowę mniej. Z drugiej jednak strony podobnej wymiany należy dokonywać dwa razy częściej – co sprawia, że te koszty niejako się równoważą. Pług obracany jest cięższy i droższy. Jest jednak efektywniejszy - umożliwia bowiem oszczędzanie paliwa i przyczynia się do zwiększenia plonu. Pług się obraca, więc nie trzeba przemierzać większej odległości. Na tak zaoranym polu nie ma też bruzd.