loader
Maszyny rolnicze

Rodzaje ciągników rolniczych

Ciągnik rolniczy to pojazd mechaniczny przystosowany do ciągnięcia pojazdów lub urządzeń nieposiadających własnego napędu na przykład maszyn rolniczych, przyczep czy naczep. Jakie są rodzaje ciągników? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. 

Traktor 

Pierwszym ciągnikiem w tej kategorii jest ciągnik kołowy. Ciągniki takie dzielą się na jedno i dwu osiowe. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest  ciągnik dwuosiowy z napędem na tylną oś. Potocznie jest on nazywany traktorem. Maksymalna dopuszczalna prędkość poruszenia się takiego ciągnika na drodze to 30 kilometrów na godzinę, także z przyczepą. Jeśli jednak w przyczepie znajduje się drużyna robotnicza, prędkość nie powinna przekraczać dwudziestu kilometrów na godzinę. Przed powstaniem traktora, jako ciągnik były używane zwierzęta pociągowa na przykład konie, bydło i osły. Dopiero około połowy dziewiętnastego wieku rozpoczęto używanie lokomobili, czyli maszyn parowych pociągowych. Pierwszym polskim ciągnikiem o napędzie spalinowym jest traktor marki "Ursus", który opuścił fabrykę w tysiąc dziewięćset dwudziestym drugim roku. Pierwszy ciągnik na świecie został zaprojektowany i wyprodukowany przez Johna Froehlicha w 1892 roku. 

Wojskowy ciągnik 

Drugim rodzajem ciągników jest pojazd półgąsienicowy. Ten rodzaj napędu najcześciej wykorzystywany jest w wojskowym sprzęcie. Pojazd z takim napędem na dwa koła z przodu, a z tyłu znajduje się gąsienica. 

Ciągnik gąsienicowy 

Trzeci rodzaj to ciągnik gąsienicowy. Identyczny napęd jak w tych ciągnikach był wykorzystywany w czołgach. Dawniej był wykorzystywany do ciągnięcia większych narzędzi rolniczych (pługów wieloskibowych) w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Ciągniki tego typu były najczęściej wykorzystywane w trudnych warunkach terenowych, gdzie ciągniki kołowe grzęzły lub traciły przyczepność. Taki napęd był także stosowany do w spychaczach i koparach, czyli maszynach budowlanych.