loader
Maszyny rolnicze

W jaki sposób prawidłowo wybrać czołowy ładowacz?

Wybór ładowacza zależy od mocy i wielkości jaką ma nasz ciągnik. Ładowacz określany jako czołowy jest obowiązkowy w unowocześnionych rolnych gospodarstwach. Dzięki niemu rolnik nie musi sam wykonywać trudne fizyczne czynności własnymi rękoma. Ponadto dodając do niego osprzęt da się go używać przy pracy w polu i obejściu. Jednakże to czy go kupić musi definiować ilość zadań jakie codziennie rolnik musi wykonywać.

Niezbędny

Ładowacz równa się inwestycji w efektywniejszą robotę. Kupując go, oprócz ceny bierze się pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy. Ładowacz będzie dobry jeśli da się go użyć z ciągnikiem bez modyfikowania go.

Dobranie

W ofercie rynku jest wiele ładowaczy różnych rodzajów i cen. Czołowa wersja kosztuje około 6 500 zł - przypadku Ursusa o modelu C360, ale im moc jest wyższa, tym cena także rośnie poczynając od 15 000 PLN. Droższa jest wersja ładowacza i towarzyszącego mu osprzętu niż joysticka. Ładowacze produkcji zachodniej są jeszcze droższe.
Dobrze jest spojrzeć też na inne rzeczy. To jaką moc posiada ciągnik i jak bardzo efektywna jest pompa jaką posiada ma wielkie znaczenie. W ofercie runku są wersje od 1 do 4 sekcji, a każda z nich ma swój osobisty hydrauliczny układ.

Wybór ładowacza czołowego

Oprócz tego ładowacze definiuje też waga jaką mogą udźwignąć i wysokość na jakiej mogą pracować. Podstawowe wersje to 0,5-1 tony kilogramów. Cięższe pracy wymagają mocniejszych ładowaczy i dopasowanego mu ciągnika. Dobrze jest zastanowić się by oś tylna została dociążona.Chcąc zwiększyć wysokość wytwarza się takie urządzenia, których ramiona wydłużają się jak teleskop albo mają specjalne "łyżki"

Komfort

Ładowacz pracując z ciągnikiem ma dostarczyć komfortu. Najlepiej będzie wyposażyć się w ciągnik mający rewers, który da się przełączać jeśli jest obciążenie, a także da się go obciążać z przodu. Sterowanie jest kolejną definiującą komfort rzeczą. Czołowe ładowacze mają wiele systemów np. za pomocą rozdzielacza, który w większości przypadków steruje się joystickiem.

Polska

W Polsce jest dużo przedsiębiorstw wytwarzających ładowacze. Skupiają się one na jakości i tym by urządzenia były niezawodne, a jednocześnie produkowane lepiej pod względem technicznym. Zapytaliśmy o ofertę dwoje polskich producentów. W obu przypadkach wytwarzane czołowe ładowacze są odpowiednie do prawie wszystkich ciągników i mają podobne ceny. Jednakże małe różnice to nadal różnice i trzeba na nie patrzeć. Podstawową kwestią jest to, aby ładowacz pasował do ciągnika jaki mamy. Jeżeli jednocześnie jest on podstawą w codziennej pracy, dobrze jest kupić wersję dającą więcej opcji.

Sprawdź też: Znajdowanie nr telefonu